Biblioteka (informacje ze starej strony www)

SP4 godz otwarcia biblioteki

Wykaz podręczników 2020-2021

RUSZYŁA NASZA WIRTUALNA BIBLIOTEKA!

https://wirtualnabibliotekasp4.blogspot.com

Zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów dzieci młodszych do zapoznania się z darmową książką elektroniczną o koronawirusie, którą udostępniło Wydawnictwo Olesiejuk.
Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

bocian kl4

bocian kl5

Regulamin udostępniania podręczników uczniom

Biblioteka Szkolna czynna jest od 7.45 do 14.00.
Uczniowie wypożyczają książki pod nadzorem nauczyciela-bibliotekarza Małgorzaty Klupp, mogą tutaj również miło spędzić czas, czytając na miejscu w czytelni lub korzystając z pracowni multimedialnej. Jest możliwość odrabiania lekcji i przygotowywania się do zajęć.
Zapraszamy do udziału w różnorodnych konkursach, które organizuje pani bibliotekarka.
Księgozbiór biblioteki, który dostępny jest dla uczniów, wszystkich pracowników szkoły, a także dla absolwentów i rodziców, dostosowany jest do potrzeb szkoły podstawowej. Systematycznie zwiększamy dział lektur, oferujemy też  bogaty księgozbiór dla najmłodszych, a popularne serie uzupełniane są na bieżąco. Bardzo liczny jest księgozbiór podręczny z wieloma encyklopediami, różnorodnymi słownikami, albumami, a także książkami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

Biblioteka jest także centrum działalności kulturalnej szkoły, dzięki temu poszerza zainteresowania uczniów, inspiruje czytelnictwo. W ciągu roku w bibliotece odbywa się szereg konkursów czytelniczych i recytatorskich.
Do dyspozycji uczniów jest pracownia multimedialna.

AKTUALNOŚCI:

2018/2019

Biblioteka zaprasza do uczestniczenia w proponowanych wydarzeniach i licznego korzystania z czytelni i naszego księgozbioru.

W październiku wszystkie czwarte klasy udały się do Filii Biblioteki Raczyńskich dla dzieci i młodzieży na ul. Hetmańską. Dzieci zapoznały się z biblioteką, księgozbiorem i uczestniczyły w lekcji bibliotecznej „Historia pisma i książki”. Do tej zaprzyjaźnionej  Filii nasi uczniowie zapraszani są na spotkania autorskie np. z Marcinem Mortka  pisarzem literatury Fantazy i tłumaczem z języka angielskiego, z córką Małgorzaty Musierowicz panią Emilią Kiereś autorką książek dla dzieci i młodzieży, Łukaszem Wierzbickim jednym z ulubionych autorów naszych uczniów.   Odbywały się również ciekawe spotkania z bajarzami i muzyką, pan Szymon Góralczyk we wspaniały aktorski sposób opowiadał nieznane tajemnicze baśnie, które później przez wiele dni słyszałam powtarzane przez uczniów na korytarzach szkolnych. Innym razem  było to spotkanie z baśniami meksykańskimi, które w bardzo ekspresyjny i wesoły sposób przekazała zaproszona meksykańska aktorka, tłumaczem był Szymon Góralczyk.S

Listopad w naszej szkole minął pod znakiem poezji. W ramach Listopada  poetyckiego od 26 – 30 listopada  zorganizowany był „Tydzień poezji”, rozpoczęła go wystawa, na której mogliśmy podziwiać ilustracje do wybranych wierszy „ Poezja z kropli rosy czyni diament”. Uczennice z klas 6 i 7 czytały wiersze w młodszych klasach i świetlicy. Odbył się konkurs recytatorski „Niektórzy lubią poezję” laureaci: I miejsce – Wiktoria Majcherek, II miejsce Mikołaj Konieczny, III miejsce Dominika Naskręciak.  Zdobywcy I i II miejsca mieli okazję spotkać się z poetką panią Kaliną Jerzykowską.  W poprzednich latach w ramach „Listopada poetyckiego” w bibliotece odbywały się spotkania z zaproszonymi do szkoły poetami np. Stanisławą Łowińską, Kamilem Manasterskim, Elżbietą Prywer, Anną Elżbietą Zalewską i Agnieszką Mąkinia.

23 listopada, jak co roku zaakcentowany był „Światowy dzień Pluszowego Misia” – wystawa książeczek o misiach, czytanie opowiadań o misiach i przybliżenie historii powstania pierwszej maskotki pluszowego misia przez uczennice klasy 6 i 7 dla dzieci w klasach pierwszych i drugich oraz w świetlicy. Wszyscy uczniowie otrzymali zaproszenie do przyjścia w tym dniu z ulubionym pluszowym misiem i zaprezentowanie go koleżankom, kolegom i nauczycielom.

W grudniu  po raz kolejny, reprezentanci naszej szkoły tym razem z klasy piątej i szóstej brali udział w  miejskim konkursie „Zimowe poezjobranie” w Zespole Szkół nr 25.  Jest to największy międzyszkolny konkurs recytatorski w Poznaniu, w którym uczestniczą nasi uczniowie. Na każdą edycję zapraszany jest poeta, którego wiersze są prezentowane, a byli już Lech Konopiński, Agnieszka Frączek, Profesor Joanna Papuzińska,   W tym roku gościem konkursu była poetka Kalina  Jerzykowska, której to wiersze były recytowane. Zaproszona poetka była również przewodniczącą Jury. Z pośród 68 uczestników, nasz uczeń z klasy 5b Mikołaj Konieczny zdobył wyróżnienie.

28 lutego i 1marca uczniowie klasy 1a i 1b zostali uroczyście pasowani na czytelników. Dzieci zapoznane zostały z zasadami wypożyczania książek, szanowania ich i kulturą  korzystania z czytelni. Rozmowy o bibliotece przeplatane były scenkami i wierszykami w wykonaniu uczennic z klasy 5b. Nowych czytelników serdecznie zapraszamy do wypożyczania wielu książek i częstego spędzania wolnych chwil w czytelni.

W marcu na Targach Edukacyjnych i Targach Książki  klasa  6b zapoznała się z najnowszą ofertą wydawnictw i uczestniczyła w spotkaniach autorskich, główną atrakcją było spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim promującym jego nową książkę „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”, o które biblioteka szkolna wzbogaciła się. Tego bardzo lubianego  przez naszych uczniów pisarza dwukrotnie zaprosiliśmy do naszej szkoły, jego opowieści i prezentacje całkowicie przeniosły słuchaczy w świat jego książek i bohaterów, które są jednymi z ulubionych lektur naszych uczniów.

23 maja w bibliotece odbył się organizowany przez Panie ze świetlicy  Konkurs Pięknego Czytania dla dzieci z klas 1 – 3. Dzieci ambitnie przygotowały się i starały jak najpiękniej przeczytać zaproponowany tekst.

Dwa razy zaprosiliśmy przedstawicielkę Wydawnictwa Media Rodzina panią Annę Urban, która tłumaczy książki z języka niemieckiego. Pani Anna opowiedziała uczniom o pracy tłumacza i o Nele Neuhaus autorce bardzo popularnej wśród naszych czytelników serii książek pt.” Elena…..” i „Charlotte….” . Autorka akcje swoich książek osadza w stadninach koni, z którymi  prywatnie jest bardzo związana.

Ponadto pani Anna szczegółowo opowiedziała o etapach powstawania książki w wydawnictwie, ilustrując przykładami jak wygląda książka na poszczególnych etapach jej tworzenia.

Biblioteka szkolna co roku zaprasza przedszkolaków, tym razem z przedszkola nr 67 .Opowiedzieliśmy o pracy biblioteki, zaprezentowane były liczne książki dla najmłodszych i przeczytane przygody z „Plastusiowego pamiętnika”.

Uczniowie piątych klas uczestniczyli w lekcjach muzealnych w Muzeum Henryka Sienkiewicza i Józefa Ignacego Kraszewskiego., na których zapoznali się z życiem i twórczością obu pisarzy i mieli możliwość porównania ich dorobku pisarskiego. Zwiedzili również oba muzea co pozwoliło odczuć ducha ówczesnej epoki.

Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa co dało nam możliwość zakupienia prawie tysiąca książek, oczekiwanych i proponowanych przez uczniów tytułów.

Z archiwum…

W marcu 2017 roku został zorganizowany przez bibliotekę szkolną i nauczycieli języka polskiego konkurs „Jesteśmy uczniami niezwykłej Akademii”. Jego celem było rozwinięcie potrzeb czytelniczych czwartoklasistów i przybliżenie im twórczości prozaików polskich. W konkursie wzięło udział 16 uczniów, którzy odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość utworu Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani.                                  Laureaci konkursu: I miejsce – Laura Konieczna z klasy 4c                                            II miejsce – Oliwia Wilczek z klasy 4b i Bartosz Piontek z klasy 4a                   III miejsce – Jarosław Bartkowiak z klasy 4b                                            Wyróżnienia: Wiktoria Majcherek z klasy 4b, Oliwier Fiszer z klasy 4c, Emilia Kaczmarek z klasy 4b                             Zwycięzcom gratulujemy!

W grudniu w fili Biblioteki Raczyńskiej przy ulicy odbyło się spotkanie z pisarką książek dla dzieci Emilią Kiereś, córką Małgorzaty Musierowicz, która bardzo ciekawie opowiedziała o swojej pracy i twórczości.

25 listopada w „Światowym dniu Pluszowego Misia” przedstawiona została historia tego święta i maskotki, czytane były również opowiadania o misiach, które nam całe dnie towarzyszyły.

Listopad to tradycyjnie miesiąc poezji w naszej szkole. Najmłodsi z klas 1-3 w nastroju „Jesiennej nostalgii” recytowali wiersze o jesieni, natomiast uczniowie klas 4-6 zaprezentowali swój talent recytatorski podczas popołudnia „Niektórzy lubią poezję”. Konkursom towarzyszyła wystawa „Poezja z kropli rosy czyni diament”.

Wspólnie z wydawnictwem Media Rodzina zaprosiliśmy p. Annę Urbanow tłumaczkę popularnych książek z serii Elen…” i „Charlotte…” autorstwa Nele Neuhaus, która bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej pracy jak również o autorce tych bardzo poczytnych książek.

Uczniowie z klasy 5b uczestniczyli w zorganizowanym w Muzeum J.I.Kraszewskiego spotkaniu z pisarką Anną Rydel-Czerwińską, która w atrakcyjnej formie pisze książki dla dzieci o znanych polakach np. o F. Chopinie, J.I.Kraszewskim, M. Curie Skłodowska, J. Korczaku i innych.

Spotkanie uczniów klasy 4a z Panem Kleksem w Filii Biblioteki Raczyńskich przy ul. Hetmańskiej.

Jak co roku odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników.

Powitanie Wiosny konkursem recytatorskim przez naszych najmłodszych uczniów z oddziałów „0”. Dzieci zachwyciły nie tylko pięknym recytowaniem, ale także ciekawymi wiosennymi kreacjami.

Spotkanie z poetką: W tym roku, w ramach „Tygodnia poezji ” w naszej szkole, gościliśmy poetkę Agnieszkę Mąkinii, która zaprezentowała swoją poezję i prozę.

Spotkanie z bajarzem: Tradycyjnie co roku uczniowie klas czwartych uczestniczą w lekcji bibliotecznej w Filii dla dzieci Biblioteki Raczyńskich przy ul. Hetmańskiej. Zapoznają się z biblioteką oraz historią pisma i książki. Dodatkową atrakcją tej wizyty było spotkanie z bajarzem Szymonem Góralczykiem, Nieznane ludowe bajki aktorsko opowiedziane i muzycznie ilustrowane, przeniosły dzieci w ich magiczny świat i bardzo się podobały.

Z archiwum…

Pasowanie na czytelnika 2012/2013

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas pierwszych na uroczyste pasowanie na czytelnika. Dzieci zapoznały się z biblioteką szkolną, zasadami korzystania z księgozbioru. Szczególna uwaga została zwrócona na  dbałość o czysty i estetyczny wygląd książek, na ich szanowanie. Informacje o książkach i bibliotece przekazane były przede wszystkim wierszami i piosenkami w wykonaniu uczennic klasy 5b, które również pięknie recytowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, dzieci odgadywały tytuły zaprezentowanych wierszy.Zwieńczeniem uroczystości było pasowanie na czytelnika i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Dzieci przełamały nieśmiałość, oswoiły się z warunkami korzystania z księgozbioru i miejmy nadzieję, z pomocą dorosłych wypracują w sobie systematyczność czytania i poszanowanie książki.

Z archiwum…

Pierwszego marca 2012r. w bibliotece szkolnej uczniowie z naszej szkoły
zebrali się, by poczytać wiersze swoich ulubionych autorów, m.in.”Do
matki”, „Cień” czy „Herezję”.  

Poranek poetycki pozwolił też wyłowić nowe talenty dzieci, które
zaprezentowały twórczość własną o tematyce miłosnej, szkolnej oraz
swoich hobby. Na następny poranek poetycki zapraszamy uczniów w maju.

Z archiwum

 Październik 2010  – uczniowie klas 4 odwiedzili Filię Biblioteki Raczyńskich dla dzieci i młodzieży na ul. Hetmańskiej.Zapoznaliśmy się z organizacją biblioteki, księgozbiorem, ideą i historią tworzenia Biblioteki przez Edwarda Raczyńskiego.Odbyła się również lekcja biblioteczna.

Skip to content